Persona të armatosur rrëmbyen 40 persona nga një kishë në një fshat të largët në Nigerinë veriore, tha një grup lokal i krishterë.

Bandat e armatosura, të njohura në vend si banditë, kanë rrëmbyer njerëz nga fshatrat, shkollat ​​dhe autostradat kryesisht në veriperëndim të vendit, ku siguria është e pakët.

Reverend Joseph John Hayan, kryetar i Shoqatës së Krishterë të Nigerisë (CAN) në shtetin Kaduna, tha se persona të armatosur sulmuan besimtarët gjatë një shërbimi në Kishën Baptiste Bege, në fshatin Madala, në zonën e qeverisjes lokale Chikun.

Chikun është ndër dy distriktet në Kaduna ku bandat e armatosura që kërkojnë shpërblim janë më aktive.

Hayan, megjithatë, tha se 15 nga të rrëmbyerit u arratisën nga robëruesit e tyre.

“Ne nuk kemi dëgjuar asnjë kontakt për shpërblim apo ndonjë gjë nga ata (personat e armatosur) në lidhje me njerëzit e mbetur dhe lutemi që rrëmbyesit të jenë të mëshirshëm për t’i liruar 25 të mbeturit tek familjet e tyre,” tha Hayan.

Një zëdhënës i policisë Kaduna nuk iu përgjigj thirrjeve dhe mesazheve në telefonin e tyre celular.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb