Të rriturit që qëndrojnë të hidratuar mirë jetojnë më gjatë dhe kanë shumë më pak gjasa të kenë sëmundje kronike, thotë një studim.

Studiuesit po i inkurajojnë njerëzit të pinë tetë gotat e rekomanduara në ditë për të përfituar, duke shtuar se duket se “ngadalëson plakjen”.

Studimi i më shumë se 11,000 njerëzve të moshës mbi 30-vjeçare gjurmoi nivelet e natriumit në gjak, të cilat rriten kur pini më pak lëngje.

Ata zbuluan se të rriturit me nivele më të larta të natriumit në gjak kishin 64 për qind më shumë gjasa të merrnin sëmundje kronike si dështimi i zemrës dhe goditjet në tru, sesa ata në nivele mesatare.

Të rriturit me nivele më të larta të natriumit në gjak kishin gjithashtu më shumë gjasa të vdisnin më të rinj, thanë ata. Studiuesit theksuan hulumtimet e mëparshme, të cilat sugjeruan se qëndrimi i hidratuar mund të zgjasë jetën e dikujt deri në 15 vjet.

Studiuesit sugjeruan se kufizimi i ujit çon në dëmtimin e ADN-së dhe inflamacionin, duke përshpejtuar procesin e plakjes.

Studimi nuk specifikoi se sa ujë nevojitet saktësisht për të ngadalësuar efektet e plakjes.

Por udhëzimet zyrtare shëndetësore të SHBA thanë se burrat dhe gratë duhet të pinë deri në tre litra ujë ekuivalent me tetë gota në ditë për të qëndruar të hidratuar.

Uji, qumështi me pak yndyrë dhe pijet pa sheqer, duke përfshirë çajin dhe kafenë, të gjitha vlejnë.

Dehidratimi shkakton një sërë problemesh afatshkurtra, duke përfshirë marramendje, lodhje dhe dhimbje koke.

Pirja e më pak lëngjeve për një kohë të gjatë mund të rrisë gjithashtu rrezikun e problemeve të tjera, duke përfshirë kapsllëkun, gurët në veshka dhe lëkurën e dobët.

Por pirja e tepërt e ujit mund të jetë gjithashtu e rrezikshme, duke shkaktuar që qelizat të fryhen në një gjendje të njohur si hiponatriemia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb