Presidenti i Republikës së Çekisë, Milosh Zeman i ka kërkër falje publikisht Aleksandër Vuçiçit për bombardimet e NATO-s mbi Jugosllavi në vitin 1999.

Zeman thotë se ai ishte një gabim dhe Serbia është një mik tradicional i Çekisë që është tradhëtuar nga historia.

” Serbia shprehu mbështetjen e saj për ne, dhe ne e bombarduam atë. Më lejoni menjëherë të them se unë kërkoj falje për bombardimin e Republikës Federale të Jugosllavisë-së. Ishte një gabim. Si burrë, do t’i kërkoja popullit serb të na falte. Më shqetësoi gjatë gjithë kohës, ” Zeman.

 

Nga ana tjetër Vuçiç ka deklaruar se fjalët që ka thënë Zeman sot nuk i ka thënë askush tjetër më parë për Serbinë, dhe ai ndihej i prekur thellë.

 

“Unë e di që nuk është e njohur të flasësh për miqësi tradicionale dhe të sinqertë, por ajo që kam përjetuar këtu këtu në Pragë dhe mikpritja që Serbia mund të shihte dhe ajo që ka përgatitur për ne, është diçka që më preku thellë

Fjalët e Presidentit Zeman, një njeri i guximshëm që është ndryshe dhe që nuk bën lajka, dhe unë pashë sa është reputacioni i tij dhe unë jam pak ziliqar, dua ta falënderoj për këto fjalë të mrekullueshme që ai i dërgoi Serbisë. njerëzit do ta provojnë njerëzit çekë, jo si miqësorë, por si vëllazërore .

Unë dihet që nuk bëj lajka, jo vetëm sepse kam 120 kg, por edhe sepse kam një karakter të rëndë, ne do të jemi mirënjohës përjetësisht sepse ato që ai ka thënë tani nuk janë thënë kurrë nga askush tjetër dhe se mirënjohja nuk do të ndalet kurrë, “theksoi Vuçiç.

Kujtojmë se bombardimi i Jugosllavisë erdhi pas luftës që bëri në Kosovë, gjenocidin ndaj shqiptarëve dhe solli qindra të vdekur dhe shpërnguljen nga trojet e tyre për mijëra të tjerë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb