Pavarësisht përpjekjeve për të ndaluar shpyllëzimin, bota ende po i humbet pemët e saj në një shkallë alarmante.

Një raport i Global Forest Watch thotë se toka humbi 11.1 milionë hektarë (27.4 milionë hektarë) pyll vitin e kaluar.

Zjarret e ndezura nga ngrohja globale dhe aktiviteti njerëzor si prerja e drurëve dhe bujqësia, po bëjnë që pyjet tona të tkurren edhe më shumë.

Humbjet përfshijnë rreth 4 milionë hektarë (9.9 milionë hektarë) pyje tropikale shiu – një zonë që është kritike për kapjen e dioksidit të karbonit.

Shkalla e shpyllëzimit tropikal vitin e kaluar ishte e barabartë me 10 fusha futbolli çdo minutë.

Këto humbje kanë ndodhur pavarësisht një zotimi nga më shumë se 100 vende për t’i dhënë fund dhe anuluar shpyllëzimin deri në vitin 2030.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb