Dy pilotë ushtarakë filipinas u vranë kur avioni i tyre u rrëzua gjatë një fluturimi stërvitor të mërkurën.

SF-260 TP Marchetti u pa duke zbritur në një fushë në provincën Bataan, në perëndim të kryeqytetit Manila, 40 minuta pas ngritjes.

SF-260 TP Marchetti u pa duke zbritur në një fushë në provincën Bataan, në perëndim të kryeqytetit Manila, 40 minuta pas ngritjes dhe një hetim ishte duke u zhvilluar për shkakun e aksidentit, tha forcat ajrore.

Autoritetet kanë nisur një hetim për të përcaktuar shkakun e këtij aksidenti, thanë forcat ajrore.

Avioni, i cili ka qenë në operim në Filipine që nga vitet 1970, ka shërbyer gjithashtu si një avion luftarak sulmues gjatë muajve të sulmeve ajrore në qytetin jugor Marawi, pasi u mor në 2017 nga militantët besnikë të Shtetit Islamik.

Ushtria e Filipineve ka pësuar aksidente të mëparshme me avionët e saj, shumica e të cilëve janë të vjetër dhe datojnë që nga epoka e Luftës së Vietnamit. Filipinet po i nënshtrohen përmirësimeve si pjesë e një programi modernizimi.

Në vitin 2021, një avion ushtarak që transportonte trupa të destinuara për operacione kundër kryengritjes u rrëzua me 96 persona në bord, duke vrarë 53 , në aksidentin e tij ajror më të keq ushtarak në gati tre dekada.

20230126 Aircrash Manila Reuters

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb