Rasti i një të moshuare në Pejë në një azil, tronditi opinionin ditën e sotme, por duket se kjo nuk mund të lihej pa u përdorur nga serbët, të cilët e kanë trumpetuar si një akt dhune të ndodhur ndaj një qytetareje serbe që jeton në Kosovë.

Deklarata të tilla janë edhe më shumë të rrezikshme duke pasur parasysh tensionet në veri të Kosovës, pas vendimit të qeverisë për të mos shtyrë afatin e ndryshimit të targave.

Eksperti i sigurisë në Kosovë, Agim Musliu ka publikuar këtë fakt, ndërsa ka shpërndarë se në një llogari në Facebook me emrin Balsa Lekic, i cili si vendbanim ka vendosur Mitrovicën, kishte shkruar se në Pejë infermieret shqiptare e kanë sulmuar fizikisht një të moshuar serbe.

Musliu e ka konsideruar këtë përpjekje si pjesë të luftës hibride serbo-ruse ndaj Kosovës. Pas reagimit të Musliut, në profilin e Lekic është redaktuar pjesa ku thuhej se e moshuara ndaj të cilës u ushtrua dhunë, ishte serbe.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb