Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka kritikuar ashpër qeverinë dhe autoritetet shëndetësore për uljen e testimeve ditën e dielë.

Vasili thotë se brenda një dite u ulën testimet me 35% ndërkohë që Shqipëria është në kulmin e rritjes së rasteve.

Sipas tij, kjo’lojë’ u realizua edhe në 2020 me qëllim që të uleshin rastet, por sipas Vasilit tashmë janë 9 hapa që duhen ndërmarrë për të përballuar situatën.

Në hapat që përmend Vasili janë testimet masive, kufizime e kontrolle në kufi, maska në transport publik apo ambiente të mbyllura si dhe vendosjen e maskave kufizuese si modelet europiane dhe jo orë policore.

 

STATUSI NGA PETRIT VASILI

E pabesueshme, por e vertete ulen 35% testimet per Covid!!

Kjo loje e pandershme e perseritur me shifrat e Covid bie mbi jeten e shendetin qytetareve!

Ne daten 21 gusht pra dy dite me pare rastet me Covid arriten ne 658 ndersa nje dite me pas ne 22 gusht ra ne 534 raste te reja me Covid.

Mediat ca te komisionuara nga qeveria dhe ca siperfaqesore, por jo me qellim te keq brohoriten per ulje te shifrave te rasteve te reja.

Filloi serish loja e pare dhe e stërparë gjate gjithe 2020 me uljen e testimeve per te ulur shifrat e per te mbajtur gjalle propaganden e qeverise.

Testinet brenda nje dite u ulen me 2265 testime me pak se nje dite me pare nga 6527 ne 4262 testime ose 35% me pak.

Ne kulmin e rritjes se rasteve me e pakta por edhe e detyrueshmja, qe do te bente qeveria do te ishte rritja e testimeve, ndersa ndodh ne menyre skandaloze e kunderta.

Kujtojme se Kosova qe ka nje popullsi sa 2/3 e Shqiperise ka arritur te kryeje edhe deri ne rreth 12 mije testime ne dite.

Asnje shqiptar nuk mund te pranoje te te degjoje recitime te inskenuara propagandistike te qeverise sepse faktet jane shume kokeforte.

Lojra te tilla bajate, por edhe kunder cdo lloj humanizmi kushtuan mijra jete njerezish dhe qindra mijra te infektuar te paidentifikuar ecte lene pas dore ne vaken e epidemise qe lame pas.

Hapat e domosdoshme dhe te paevitueshme per perballimin e situates jane si me poshte ndaj uluni me perunjesi degjoni specialistet se koha nuk pret:

1.Rikonceptimi ne themel i strategjise lidhur me variantin delta sepse strategjia me perzierje vaksinash te certifikuara dhe me te tjera me efekt teper te pasigurte dhe butaforia me oren policore jane handicap serioz per perbalkimin e situates.

2.Vazhdimi i testimeve masive eshte i nje dobie ekstreme ne kete situate te re te perballjes me variantin Delta.

3.Kufizimi dhe kontrolli i hyrjeve ne kufi sipas modeleve te njohura bazuar ne reciprocitetin simetrik te masave te vendeve te origjines nga vijne udhetaret.

4.Testimi, gjurmimi, izolimi dhe trajtimijane hapa kruciale vecanerisht ne kete moment te ri duke izoluar ne menyre efektive rastet aktive dhe duke monitoruar rrepte kete kete izolim. Nenvleftesimi dhe lenia pas dore i ketyre kater hapave nga qeveria, ka çmobilizuar sistemin shendetesor dhe ka nxjerre situaten nga kontrolli.

5.Ndjekje preferenciale te rasteve te reja, por qe jane pjese e grupeve te riskuara si dhe monitorimi i rasteve te suspektuara per Covid mes ketyre grupeve.

6.Vaksinimi me vaksina te certifikuara nga EMA dhe FDA Amerikane i te gjithë personave që akoma nuk kanë kaluar COVID-in si edhe personave te vaksinuar me CoronaVac duke administruar se paku nje doze prej vaksinave te mesiperme.

7.Vendosja perdorimit te maskave cilesore mjeksore ne trasportin publik por edhe ne ambiente te mbyllura.

8.Heqjen dore menjehere nga improvizimet ne menyren e rifillimit te shkolles ne ambientet shkollore duke hartuar nje strategji te qarte, efektive dhe te monitoruar ne nje situate kur eshte vertetuar katerciperisht qe edhe femijet preken nga Covid si edhe mund ta trasmetojne ate

9.Hartimi i parashikimit strategjik per vendosjen ne kohe te masave e kufizimeve te arsyeshme, larg butaforive te meparshme te ores policore e te tjera masa absurde, duke perdorur modele kufizimesh te provuara europiane, qe kane rol pozitiv ne kufizimin dhe parandalimin e perhapjes se Covid.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb