GJIROKASTËR

Gjirokastra, qyteti që daton në vitet e para te 900-tës njihet si qyteti i çative gri. Me arkitekturën e vet me stil oriental Gjirokastra mbart më shumë se një identitet.

Gjurmët e historisë dhe arkitekturës së papërsëritshme e bëjnë atë qytetin me të veçantë. Ajo që shumëpak ka rënë në sy është prania e çative me tjegulla të kuqe në qytetin gri.

Gazetarja Brikena Metaj ka përgatitur një material ku na tregon anën tjetër të çative të Gjirokastrës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb