Situata në Afganistan është tejet e vështirë me ardhjen e talebanëve në pushtet.

Popullsia e thjeshtë, por jo vetëm, po e vuan këtë regjim të hekurt të tyre. Në një video të bërë virale në rrjete sociale, shihet me sy të lidhur gjenerali i ushtrisë Haji Mullah Achakzai. Sipas mediave të huaja, ai është ekzekutuar më pas.

Gjithashtu, situata alarmante paraqitet në aeroportin e Kabulit, e cila shihet si pika dalëse nga Afganistani. Atje gjendjen qindra qytetarë që duan të largohen nga atdheu, ndërsa po hasen dhe me rezistencën e talebavëne që janë kundër hemoragjisë.

Edhe pse ata janë betuar se nuk do të ketë hakmarrje në mesin e popullsisë, zyrtarët e OKB shprehen të bindur kur thonë se talebanët do të shkaktojnë trazira dhe ekzekutime masive.

Ata që do e pësojnë më së shumti do të jenë gratë, të cilat s’do t’u lejohet të punojnë, shkollohen dhe të dalin të pashoqëruara nga shtëpitë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb