Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias , bëri një deklaratë pas njoftimit të përfaqësuesve të Partive Parlamentare.

Dendias u shpreh se është bërë e qartë se nëse Turqia vazhdon sjelljen e saj delikuente do të ketë pasoja.

“Unë iu referova zhvillimeve të fundit në çështjen e Qipros në dritën e njoftimeve të paligjshme turke për Varosia.Siç e dini, kishte një lëvizje të fortë javën e kaluar për këtë çështje dhe, në fakt, në koordinim të ngushtë me palën qipriote. Për më tepër, Kryeministri foli gjerësisht për këtë çështje dje në kontaktet e tij me Presidentin Qipro dhe Monarkun Jordanian. Qëllimi ynë ishte të dënojmë veprimet turke si brenda KB dhe Këshillit të Sigurimit, ashtu edhe në nivelin e Bashkimit Evropian. Dhe ky qëllim mund të them se u arrit pavarësisht hezitimeve të shprehura nga disa shtete”- tha ai.

Dendias u ka kërkuar edhe vendeve të tjera që të dënojnë veprimet provokuese të Turqisë.

“Eshtë e rëndësishme që vende të tilla si SHBA, Rusia, Kina, India, Franca, Irlanda të dënojnë pa mëdyshje njoftimet turke. Gjithashtu u bë e qartë se nëse Turqia vazhdonte sjelljen e saj delikuente do të kishte pasoja.
Në të njëjtën kohë, u nënvizua roli destabilizues i Turqisë në rajonin tonë më të gjerë”- U shpreh Dendias. Më në fund duhet kuptuar në Turqi se nuk mund të sillet sikur të ishim në shekullin e 18 -të ose 19 -të. Ai duhet ta pranojë që ne jetojmë në shekullin e 21-të. Se Perandoria Osmane ka pushuar së ekzistuari për 100 vjet. Dhe respektimi i së drejtës ndërkombëtare dhe ligjit të detit është një parim themelor për marrëdhëniet midis të gjitha shteteve”- shtoi më tej Dendias.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: