Rajone të Greqisë vazhdojnë të jenë të përfshira nga flakët.

Ditën e sotme disa vatra të reja shpërthyen.

Situata më e rëndë paraqitet në Messinia, Evros, Kavala dhe rajoni i Atikës.

Rtutiyui

Pak momente më parë sipas mediave greke një zjarr shpërtheu në një zonë pyjore në Vasilitsi, Messinia ku menjëherë banorëve u është dhënë urdhër të largohen.

 

Ndërkohë autoritete greke kanë dhënë alarmin për rrezikun e lartë të zjarreve që mund të përfshijnë zona të tjera ditën e nesërme.

 

Ata kanë publikuar edhe rajonet që kanë rrezikshmëri të lartë të përfshihen nga zjarri ditën e nesërme:

 

 • Rajoni i Maqedonisë Lindore , Thrace PE Kavala)
 • Rajoni i Maqedonisë Qendrore (Prefektura Serres, Prefektura Selanik, Prefektura Halkidiki)
 • Rajoni i Thesalisë (Larisa, Magnezi)
 • Ishujt Jon
 • Epiri (Thesprotia, Preveza, Arta)
 • Rajoni i Greqisë Qendrore (Rajoni i Evisë, Rajoni i Fthiotida,

Rajoni i Boeotia, Rajoni i Fokida) • Rajoni i Atikës

 • Rajoni i Peloponezit
 • Rajoni i Greqisë Perëndimore
 • Rajoni i Kretës
 • Rajoni i Egjeut të Veriut
 • Rajoni i PE të Egjeut të Jugut Kalymnos

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb