Një tërmet i fortë me magnitudë 5.8 të shkallës Rihter goditi gjatë natës Greqinë. Lëkundjet e ndjenë në orën 02:43, në jug të Pylos. Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, epiqendra e tërmetit ishte vendosur 238 mijë km në jug-jug-perëndim të Pylos dhe thellësia fokale e tij u vlerësua në 40 km. Raportohet se lëkundjet u ndjenë në Gjirokastër e deri në Vlorë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Sondazhi Gjeologjik i Sh.B.A-së fillimisht vlerësoi tërmetin në 6.2R, por më pas e zbriti në 5.8R. Sipas Anketës Gjeologjike të SHBA, epiqendra u raportua 240 kilometra në jug-perëndim të Methoni, me një thellësi fokale prej vetëm 10 kilometra.

Tërmeti u ndje fuqimisht dhe në Kretë, në një pjesë të madhe të Peloponezit në Ishujt Jon dhe në Greqinë Perëndimore. Në të njëjtën kohë, është ndjerë edhe në vende të tjera si Maltë, Itali, Shqipëri, Kroaci dhe Kosovë.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: