Një 73- vjeçar nga veriu i Mitrovicës ka ndërruar jetë në spitalin e Nishit në Serbi.

Lajmi për vdekjen e këtij pacienti në ditën e tretë pas pranimit në Qendrën Spitalore Klinike në Nish, u konfirmua nga Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

Ndërsa sipas Milan Ivanoviq, i cili njoftoi për dy pacientë me koronavirus (njëri tashmë i ndjerë) nga veriu i Mitrovicës të dielën, në atë kohë që të dy pacientët u dërguan “në këmbët e tyre” dhe ishin në gjendje e mirë, si dhe që ky pacient kishte pneumoni të njëanshme.

Viktima e parë e koronavirusit nga veriu i Mitrovicës është mashkull i lindur më 1973, nga një fshat afër Bruces.

Milan Ivanoviç më parë kishte konfirmuar se pacienti kishte ardhur në Mitrovicë tri herë në javë për dializë dhe pohoi se mjekët kishin vepruar në përputhje me rregulloret sa i përket infektimit nga Covid-19.

Ata e kishin izoluar pacientin në një dhomë të veçantë, me një aparat special për dializë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb