Kthimi i flamurit kombëtar të Ukrainës në territoret e de-okupuara do të thotë se një jetë paqësore dhe e sigurt shoqërore do bëhet përsëri e mundur, tha presidenti Volodymyr Zelensky.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

Sot mbajta një mbledhje të Shtabit të Komandantit Suprem të Përgjithshëm. Pika kryesore e rendit të ditës është lëvizja jonë drejt çlirimit të të gjithë tokës ukrainase dhe gjithçka që është e nevojshme për zbatimin e operacionit tonë të mbrojtjes. Furnizimi me armë dhe municione, ndërveprimi me partnerët, sigurimi material, luftimi i llojeve të reja të armëve që kanë pushtuesit…

Sigurisht, nuk mund të zbuloj çështje specifike që janë diskutuar nga Stafi. Por shumica e raporteve të pranuara dhe planeve të miratuara patjetër do t’i kënaqin ukrainasit. Dhe ata patjetër do të mërzitin pushtuesit.

Sepse ata do të jenë përgjegjës për të gjitha të këqijat e tyre. Ata do të jenë përgjegjës para armëve tona, gjykatës ukrainase dhe ligjit ndërkombëtar. Asnjë prej tyre nuk do ta shmangë atë.

Nga rruga, sot dua të festoj personelin e grupit operativo-strategjik “Oleksandriya” për krijimin e kushteve për një ofensivë të suksesshme, për planifikimin dhe përgatitjen e veprimeve aktive në rajonin Kherson. Ato nga veprimet tona që tashmë japin një rezultat të prekshëm. Dhe do të ketë më shumë.

Vetëm gjatë kësaj dite në rajonin e Khersonit, vendbanime të tilla si Novovoskresenske, Novohryhorivka dhe Petropavlivka u çliruan nga referendumi i rremë dhe u stabilizuan. Lëvizja vazhdon.

Luftëtarët e Forcave tona Ajrore sot arritën të rrëzojnë gjashtë dronë të prodhimit iranian që pushtuesit u përpoqën t’i përdornin kundër qyteteve tona. Tre drone u rrëzuan nga trupat kundërajrore të regjimentit 302 të raketave anti-ajrore Kharkiv, dhe tre të tjerë u rrëzuan nga pilotët tanë luftarakë nga brigada e aviacionit taktik 204 Sevastopol. Faleminderit për saktësinë, djema!

Dhe tani do t’u drejtohem pushtuesve.

Edhe nëse gjeni ndonjë armë tjetër diku në botë me të njëjtin emër “natyror” për “botën tuaj ruse”, si këta “Shahed” iranianë, me të cilët po përpiqeni të bombardoni qytetet tona, siç është Bila Tserkva… nuk do t’ju ndihmojë gjithsesi. Ju tashmë keni humbur.

Ju keni humbur sepse edhe tani, në ditën e 224-të të luftës në shkallë të gjerë, ju duhet t’i shpjegoni shoqërisë tuaj se përse duhet gjithë kjo: kjo luftë, mobilizimi i rremë dhe vetëshkatërrimi i të gjitha perspektivave të popullit tuaj.

Kur njerëzit mendojnë se kanë të drejtë dhe kur janë në tokën e tyre, ata vetë dinë gjithçka. Ata nuk kanë nevojë për leksione fanatike mbi “historinë alternative” dhe sesione informuese politike çdo ditë – qoftë në një takim me mësuesit, qoftë në një takim për ecurinë e punës së korrjes sezonale.

Ukrainasit e dinë se për çfarë po luftojnë. Dhe gjithnjë e më shumë qytetarë të Rusisë po kuptojnë se duhet të vdesin thjesht sepse një person nuk dëshiron t’i japë fund luftës.

Është e qartë se kush do të fitojë.

Sot në Lyman, Sviatohirsk dhe Yarova të rajonit Donetsk, u shtua një tjetër shenjë e kthimit në jetën normale – ne rifilluam pagesën e pensioneve atje. Ne gjithashtu ofrojmë komplete ushqimore dhe ndihma humanitare. Kthimi i flamurit ukrainas do të thotë se një jetë paqësore dhe e sigurt shoqërore është përsëri e mundur për Donbasin dhe të gjitha territoret e tjera që u pushtuan përkohësisht nga Rusia.

Sot, ne kemi disa ngjarje që konfirmojnë fuqishëm besimin e botës në të ardhmen e Ukrainës, besimin e botës në forcën tonë.

Së pari, ne po fillojmë anëtarësimin e Ukrainës në Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim. Është një nga organizatat më prestigjioze globale, ajo bashkon 38 shtetet më të forta. Këto janë demokraci, këto janë ekonomi tregu, kjo është pjesa më e madhe e potencialit ekonomik të botës. Nga Austria në Japoni, nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Korenë e Jugut, nga Kanadaja në Turqi. Ukraina do të jetë mes tyre edhe në këtë format.

Ne dorëzuam aplikacionin tonë për pranim, ai u miratua nga Organizata. Ukraina mori statusin special të vendit aderues. Dhe ne do të përmbushim të gjitha kushtet e nevojshme për anëtarësim të plotë.

Dhe tashmë këtë vit, zyra rajonale e Organizatës do të fillojë të punojë në Kiev. Për ne kjo do të thotë një linjë tjetër e fuqishme bashkëpunimi ekonomik, teknologjik dhe vlerash me komunitetin global.

Ngjarja e dytë: së bashku me miqtë tanë – Spanjën dhe Portugalinë – ne paraqesim një ofertë për të pritur Kupën e Botës FIFA 2030.

Kjo është oferta jonë e përbashkët. Shanset për suksesin e tij janë mjaft të larta. Dhe nuk është vetëm se vendet tona plotësojnë kriteret që duhen respektuar për të fituar të drejtën e organizimit të kampionatit. Çështja është gjithashtu se do të jetë shumë simbolike kur tre vende të Bashkimit Evropian: Spanja, Portugalia dhe Ukraina, do të mund të mbajnë së bashku Kupën e Botës.

Kam folur sot me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Një bisedë shumë pozitive. E falënderova për mbështetjen e tij. Ne koordinuam hapat dhe ndërveprimin tonë të ardhshëm të përbashkët.

Pasdite pata një takim shumë thelbësor në lidhje me përgatitjet tona për sezonin e dimrit.

Ne jemi plotësisht të vetëdijshëm për të gjitha rreziqet. Dhe ne e dimë se edhe pushtuesit… përgatiten për dimër.

Në të gjitha nivelet e qeverisjes po përpunohen skenarë për të mbrojtur njerëzit. Ne flasim sinqerisht: dimri do të jetë i vështirë. Por për ta duruar, ne grumbullojmë gaz, qymyr dhe gjithçka tjetër që është e nevojshme. Po punojmë që të jemi gati.

Dhe është e rëndësishme që partnerët tanë t’i qasen kësaj periudhe me të njëjtën gatishmëri.

Sa më shumë të bëjmë së bashku tani për të afruar paqen, sa më shumë të bashkëpunojmë dhe të bëjmë presion mbi Rusinë, aq më i sigurt mund të jetë ky dimër për të gjithë ne në Evropë.

Për këtë do të flas veçanërisht nesër në fjalimin tim në samitin e parë të komunitetit politik evropian, i cili do të mbahet në Pragë.

Përveç kësaj, nesër do të flas me përfaqësuesit e një prej grupeve më të vlerësuara të mendimit në botën anglishtfolëse – Instituti Lowy në Australi.

Do të ketë edhe aktivitete të tjera diplomatike.

Falenderoj të gjithë ata që luftojnë dhe punojnë për fitoren tonë!

Falenderoj të gjithë ata që ndihmojnë Ukrainën dhe i bëjnë presion Rusisë për paqe!

Do të fitojmë patjetër.

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb