Situata është rënduar në Greqi ku zjarret tashmë  kanë përfshirë varrezat mbretërore dhe kontejnerët e veçantë ku ruhen afërsisht 100,000 sende historike të vlefshme.

 

Sipas asaj që Presidenti i “Shoqatës së Miqve të Tatoi”, z. Vassilis Koutsavlis, deklaroi për mediat greke situata është jashtëzakonisht kritike dhe ish -pasuria mbretërore, së bashku me ndërtesat brenda janë përfshirë nga flakët.

 

“Situata është tragjike. Zjarret e reja po shpërthejnë vazhdimisht në zonën pyjore. Për momentin, ka një zjarr të madh në varrëzat mbretërore dhe kontejnerëve me sende të vlefshme ”, nënvizon ai me zhgënjim të thellë.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb