Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka thënë se BE-ja duhet të bëjë plane emergjente për t’u përgatitur për një ndërprerje të plotë të gazit rus.

BE-ja ka vendosur tashmë sanksione ndaj Rusisë, duke përfshirë disa furnizime me energji, dhe po përpiqet të gjejë burime të tjera.

Por zonja von der Leyen tha se blloku duhej të ishte gati për ndërprerjet shokuese që vinin nga Moska.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb