Nga Zonja Katerina
Përbërësit

2 filxhanë miell misri, 500 gr miell që fryhet vetë, 2 filxhanë sheqer, 1 filxhan vaj, 2.5 filXhanë lëng portokalli me gaz
1 bustinë pluhur pjekës

Përgatitja

Përziejmë sheqerin me vajin, shtojmë lëngun e portokallit dhe më pas shtojmë miellin e misrit të trazuar me pluhurin pjekës dhe me miellin e zakonshëm. E përziejmë mirë brumin e kekut dhe e vendosim në një tavë të lyer me gjalpë dhe spërkatur me miell.

E nivelojmë mirë dhe e vendosim në furrë të nxehtë të piqet në temperaturën 170 gradë Celsius për 40-45 minuta.

(Vila24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: