Episodi i parë “i ashpër” i smogut ka goditur kryeqytetin e Indisë dhe pritet të zgjasë edhe dy ditë të tjera, tha të mërkurën një analizë e re nga Qendra për Shkencën dhe Mjedisin.

Grupi i kërkimit me bazë në Delhi tha se rajoni është në kontrollin e një “urgjence të shëndetit publik” dhe kërkon masa urgjente dhe drastike për “të ruajtur kulmin e ndotjes”.

Drejtoresha Ekzekutive Anumita Roychowdhury, tha në një deklaratë se “parashikohet se episodi i parë i sezonit është shkaktuar nga efekti i kombinuar i kushteve të pafavorshme të motit (erërat e ftohta dhe të qeta dhe përmbysja), djegia e kashtës dhe fishekzjarre.

“Por edhe pse smogu sezonal në Delhi është intensiv, kontributi mesatar ditor i tymit nga zjarret e kashtës së fermave nga mesi i tetorit deri më 8 nëntor 2021, ka qenë më i ulëti në katër vitet e fundit,” tha ajo, duke shtuar se që nga viti Më 6 nëntor, kontributi i saj ka arritur kulmin për të arritur në 48% më 7 nëntor dhe është ende “i ngritur”.

Avikal Somvanshi, menaxher i programit të Urban Lab tha se nivelet e ozonit, monoksidit të karbonit ose gazeve të dioksidit të azotit kanë mbetur të ngritura gjatë episodit aktual. “Raporti i SO2 (dioksidit të squfurit) ndaj NO2 (dioksidit të azotit) u rrit në natën e Diwali (festival hindu i dritave) që tregon ngarkesën e rritur të ndotjes nga fishekzjarrët. Përqendrimi i PM2.5 (grimcave atmosferike) në natën e Diwali (8 pasdite deri në 8). AM) ka qenë më intensivi që nga viti 2017”, tha ai.

Grupi tha se analiza e tyre bazohet në të dhënat në kohë reale të disponueshme nga stacionet e monitorimit të “cilësisë aktuale të ajrit të punës” në Rajonin e Kryeqytetit Kombëtar të Delhi dhe në Rrafshin më të madh Indo-Gangetic. “Kjo analizë mbulon 156 stacione të vazhdueshme të monitorimit të cilësisë së ajrit të ambientit (CAAQMS) të shpërndara në 67 qytete.”

Roychowdhury e quajti episodin e vazhdueshëm të smogut “një emergjencë të shëndetit publik”.

“Kjo kërkon veprim urgjent urgjent mbi burimet kryesore të djegies (automjetet, industrinë, djegien e mbeturinave) dhe burimet e pluhurit (ndërtimet dhe rrugët) për të parandaluar bllokimin e mëtejshëm të ndotjes kur nuk ka erë që ta largojë këtë. Ne kemi nevojë për burimin e ndotjes dhe Statusi i veprimit sipas pikës së nxehtë,” tha ajo.

Qendra për Shkencën dhe Mjedisin bëri thirrje për “përdorimin e kësaj për të përshpejtuar veprimet afatgjata për shkallëzimin e sistemeve të integruara të transportit publik, ecjes dhe çiklizmit; eliminimi i karburanteve të pista nga të gjitha njësitë industriale duke forcuar masat e kontrollit të emetimeve; dhe forcimin e sistemeve dhe infrastrukturës komunale për grumbullimin dhe riciklimin e ndarë të mbetjeve”.

Ndotja e ajrit në Nju Delhi është kthyer në një problem sezonal prej vitesh. Cilësia e ajrit mbetet e dobët kryesisht gjatë dimrit nga nëntori deri në janar.

Disa studime kanë vënë në dukje se ndotja e ajrit në Indi ka kontribuar në një numër të madh vdekjesh.

Studimi “State of Global Air 2019” zbuloi se në vitin 2017, ndotja kontribuoi në më shumë se 1.2 milion vdekje në Indi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb