Një kryebashkiak meksikan është bërë personazhi kryesor i një eventi të pazakontë. Ai është martuar me një krokodil, të cilën e ka veshur edhe me një fustan nusërie.

Victor Hugo Sosa është kryetari i bashkisë së San Pedro Huamelula. Ai u martua me krokodilin, në kuadër të një rituali të vjetër të popullsisë indigjene që parashikon sjelljen e bollëkut në fshatin në Meksikën jugperëndimore.

Zvarraniku shtatë vjeçar, i referuar si “Princesha e Vogël”, besohet të jetë një hyjni që përfaqëson Nënën Tokë dhe martesa e saj me udhëheqësin lokal simbolizon bashkimin e njerëzve me botën hyjnoren.

Një ceremoni tradicionale shoqëroi dasmën e pazakontë ku nuk kishin si të mungonin edhe rite të tjera indigjene.

Goja e krokodilit të vogël u lidh për të shmangur kafshimin e padëshiruar pasi kryetari e puthi atë disa herë gjatë gjithë ceremonisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: