Të paktën 15 persona kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve të shkaktuar nga reshje të dendura që po vazhdojnë në shtetin Kano të shtetit të Afrikës Perëndimor, Nigeri.

Sipas lajmeve në mediat lokale, shefi i fshatit Doguwa, Alhaji Yusif Umar, në deklaratën e tij tha se reshjet e dendura që vazhdojnë nga 23 korriku në fshatin Doguwa kanë shkaktuar përmbytje.

Ai tregoi se në fatkeqësi kanë humbur jetën 15 persona, ndërsa gjenden edhe shumë të plagosur dhe të zhdukur.

Umar tha se në rajon kanë filluar punimet e kërkim-shpëtimit dhe gjithashtu shtoi se shumë shtëpi janë dëmtuar për shkak të përmbytjeve.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb