Zbulohet një thesar me vlerë 100 milionë dollarë nga ajo që njihet si “Anija e Arit”, e cila u mbyt në vitin 1857.

Mes sendeve me vlerë është zbuluar një fotografi misterioze e një gruaje, një shifër ari një milion dollarësh dhe një palë pantallona, ndoshta të bëra nga vetë Levi Strauss, një kompani amerikane veshjesh e njohur në mbarë botën.

Anija mbante gjithashtu 578 pasagjerë dhe ekuipazh, 425 prej të cilëve u vranë në rrënimin e 12 shtatorit 1857. Vetëm 153 pasagjerë, kryesisht gra dhe fëmijë, mbijetuan.

Sendet e gjetura në të krijojnë një pamje të rrallë historike të jetës amerikane pak para Luftës Civile.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Këto objekte të rralla historike u ekspozuan për herë të parë javën e kaluar që nga zbulimi i tyre.

Vetë Strauss kishte një ngarkesë ari që po transportohej në Amerikën Qendrore. Në rrënojat u gjetën gjithashtu një xhaketë dhe këmishë e brendshme e Brooks Brothers.

Disa fotografi u shfaqën gjithashtu, duke përfshirë ‘Mona Lisa e thellësisë’, një grua me një fustan dantelle të hapur dhe kaçurrela.

Ari ishte me vlerë 8 milionë dollarë në atë kohë dhe humbja e tij kontribuoi në panikun financiar të vitit 1857, i cili gjymtoi ekonominë amerikane.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb