Mjekja pediatre, Adriana Ilias ftuar në emisionin “Kjo Javë”News24, foli për pasojat e temperaturave të larta në vend, ku tha se më të rrezikuarit janë fëmijët dhe mosha e tretë.

Sakaq, pediatrja Ilias u ndal te përdorimi i kondicionerëve, ku tha se temperatura nuk mund të jetë më e ulët se 25 gradë, pasi ka efekte negative.

“Virozat janë duke u shtuar, sidomos ato respiratorë si pasojë e kondicionerëve. Për sa i përket kondicionerëve jemi të detyruar ta mbajmë temperaturën 25 gradë celsius por ka dhe efekte negative. Ky është edhe rekomandim. Moshat më të goditura nga temperaturat e larta janë moshat pediatrike dhe mosha e tretë. I bëj apel prindërve që përgjatë segmenteve 10:00-1700 të mos i nxjerrin fëmijët jashtë në diell, vlen edhe për ata në plazh, pasi mund të pësojnë goditje nga të nxehtit. Një pjesë madje mund të kalojë në koma apo dhe në dehidrim për shkak të goditjes nga dielli. Gjatë kësaj periudhe duhet konsumuar sa më shumë, 2-3 litra ujë.”, u shprej Ilias.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb