Ndeshja mes Zvicrës dhe Serbisë u shoqërua me tensione të forta. “The Guardian” i ka kushtuar një artikull, duke u mbështetur në rrëfimin e një shqiptari. Artikulli ndalet tek sloganet e tifozëve serbë, si edhe kënga e tyre me thirrjet për ‘vrasjen e shqiptarëve’.

Artikulli i plotë:

Mbështetësit e Serbisë shfaqën slogane fashiste dhe u dëgjuan me thirrje raciste ndaj shqiptarëve gjatë ndeshjes së ekipit të tyre kundër Zvicrës të premten.

Skenat në Stadiumin 974 në Doha, ku Zvicra fitoi 3-2 për të siguruar një vend të 1/16-tës në një ndeshje që u tensionua gjatë pjesës së dytë, ngre pikëpyetje në lidhje me drejtimin e FIFA-s dhe në veçanti me tolerancën e saj, të dukshme ndaj shenjave fyese. Tifozi, mbështetësi i Zvicrës, Hasan Rrahmani mbërriti në ndeshje me një flamur shqiptar në qafë, por thotë se ia kishin konfiskuar atë në hyrje, ndërsa simbolet poshtëruese nacionaliste lejoheshin të kalonin.

Screenshot 29 750x375

Ai thotë se iu shfaq një mesazh WhatsApp që FIFA i kishte dërguar stafit të sigurisë që përmbante fotografi të sendeve që nuk lejoheshin.

“Isha krejtësisht i shtangur kur pashë numrin e parullave fashiste, bluzave dhe flamujve”, tha Rrahmani.

Ai ka treguar dëshminë fotografike të Observer-it të një mbështetësi që mbante një kapele jeshile të lidhur ngushtë me mizoritë e kryera në luftërat e Kosovës dhe Bosnjës, dhe thotë se burri ishte pjesë e një grupi me të njëjtën veshje.

Ndër veshjet e tjera të veshura lirisht nëpër stadium, thotë ai, ishin bluzat që shkruanin “Nga Serbia në Tokio”, një slogan nacionalist i përdorur nga tifozët serbë të futbollit të përdorur gjatë luftërave të viteve ’90.

Rrahmani thotë se policia nuk ishte e interesuar për ankesat në lidhje me sendet, apo me gjestet me tre gishta të serbëve të konsideruar fyese në shumë kontekste.

FIFA mund t’i shohë thirrjet e mbështetësve për t’u trajtuar, pasi ka lëshuar një mesazh publik në minutën e 77-të duke kërkuar që të ndërpriten “thirrjet dhe gjestet diskriminuese”.

Rrahmani thotë se ato ishin të dëgjueshme që në fazën e para të mbrëmjes. “Isha i tronditur, absolutisht i shtangur. Ata po këndonin këngët më të ndyra raciste.”

Midis të tjera ai tregoi se dëgjoi këngë që përfshinin fjalën “Šiptar”, një term i njohur nënçmues i përdorur kundër shqiptarëve dhe thirrjet si “Vriti, vriti shqiptarët. Fansat gjithashtu kënduan “Kosova është zemra e Serbisë”, ka treguar ai.

Këngë të tilla nuk janë të panjohura në ndeshjet ku tensionet mes Serbisë dhe Shqipërisë janë ndezur, duke përfshirë lojën famëkeqe në tetor 2014, kur një ndeshje kualifikuese për Euro 2016 në Beograd u shndërrua në kaos.

Serbia është tashmë nën hetim nga FIFA për shfaqjen e një flamuri që tregon Kosovën si pjesë të territorit të saj, së bashku me fjalët “Ne nuk dorëzohemi”, në dhomën e zhveshjes së tyre përpara se të përballet me Brazilin javën e kaluar.

Po Rrahmani thotë: “Padrejtësia e FIFA-s më trondit. Si në vitin 2022, mund të lejosh tifozët në një stadium të Kupës së Botës të bërtasin për vrasjen e një kombi tjetër? Unë u largova duke u ndjerë jo i mirëpritur nga FIFA”.

Rrahmani thekson se kjo ishte një anomali në një eksperiencë të këndshme në stadiumet e Botërorit. Ai ka lindur në Kosovë dhe jeton në Londër; ai ka ndjekur Anglinë dhe Uellsin në Katar, por ka ndjekur ndeshjen e së premtes për të mbështetur Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën, lojtarët e Zvicrës që kanë rrënjë kosovare.

Festimet e tyre të golave ​​në të njëjtën ndeshje në Rusi 2018, duke formuar me duar simbolet e “shqiponjës” shqiptare , shkaktuan polemika dhe vendosën shumë nga konteksti për skenat e pjesës së dytë në Doha.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb