Recete nga znj Eneida
Përbërësit

1 petë sfoliatë
2 lugë gjalpë
1 qepë e madhe
500 gr kërpudha
2 vezë
100 gr gjizë
100 gr djathë kaçkavall
1 lugë piper i kuq
Piper i zi
Kripë

Përgatitja
Qepën e presim në feta dhe e skuqim në gjalpë. Shtojmë kërpudhat dhe i skuqim deri sa të zbuten dhe të mos lëshojnë më lëngun e tyre. Shtojmë piperin e kuq, kripën, piperin e zi dhe e lëmë të ftohet.
Pasi është ftohur shtojmë vezët, gjizën si dhe djathin kaçkavall. E trazojmë dhe ia shtojmë petës lart. E spërkasim me vaj ulliri dhe e pjekim në 200 gradë deri sa të zbutet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: