Deputeti grek, Vasili Giogiakas, është takuar me Ambasadoren e Shqipërisë në Athinë, Luela Hajdaraga.

Në fokus të takimit midis dy funksionarëve të lartë, ka qenë përpjekjet për forcimin dhe bashkëpunimin të pakicave shqiptare në Greqi. Deputeti Giogiakas, referoi përparimin e Shqipërisë në fushat e të drejtave të njeriut dhe sundimin e ligjit që janë edhe parakushtet e vendosura nga Bashkimi Evropian për fillimin e negociatave të pranimit.

Ai e përshkroi Minoritetin Grek si një ” urë miqësie dhe bashkëpunimi ” midis dy vendeve që kontribuon në mirëkuptimin e ndërsjellë dhe ka shumë arsye për të dëshiruar dhe kërkuar marrëdhënie dypalëshe harmonike, dialog konstruktiv, fqinjësi të mirë.

Z. Yogiakas e përshkroi si ” zhvillim pozitiv ” marrëveshjen e Kryeministrave të të dy vendeve për të shpejtuar negociatat mbi hartimin e një marrëveshjeje të përbashkët për referimin e Demarkacionit Detar në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, duke vënë në dukje se të tjerët mund të hapin rrugën e zgjidhjes, çështje të rëndësishme në marrëdhëniet dypalëshe.

Ai gjithashtu foli në rihapjen e fundit të Doganës së Mavromati dhe Krystalopigi, duke shprehur shpresën se përmirësimi në të dhënat epidemiologjike do të lejonte lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve në kufijtë e tranzitit ditor dhe vizat e hyrjes për bashkimet familjare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb