Një tërmet me magnitudë 3.3 u regjistrua të enjten në mëngjes, në orën 09:47, në Volimes, Zakynthos.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit të Athinës, dridhja kishte një thellësi fokale prej 7.4 km dhe ndodhi në zonën detare, 62 km në perëndim të Volimes.

Tërmeti është i dyti në vetëm pak ditë në të njëjtën zonë, pasi një tërmet me magnitudë 4.2 të shkallës Rihter tronditi rajonin të martën.

Rajoni i Ishujve Jon në bregun perëndimor të Greqisë shpesh përjeton aktivitet sizmik për shkak të Zonës së Gabimit të Transformimit të Cephalonia.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: