GREQI

Një grup prej rreth 10 personash të maskuar u futën të mërkurën në zyrën e rektorit të Universitetit të Athinës të Ekonomisë dhe Biznesit (AUEB) në Athinën qendrore, duke shkruar kërcënime në mure në shenjë protestë kundër pranisë së policisë jashtë ndërtesës. Sulmuesit, të cilët u shfaqën pak para mesditës, akuzuan Rektorin Manolis Giakoumakis për bashkëpunim me policinë për të tregtimin e mallrave të falsifikuara në mjediset që rrethojnë universitetin.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Veprime të tilla të paligjshme dhe jodemokratike nuk kanë vend në një universitet. Shteti duhet të mbrojë funksionimin demokratik dhe të rregullt të universiteteve publike, “tha zyra e rektorit në një deklaratë për shtyp.

“Tolerimi i zgjatur i kriminalitetit të vazhdueshëm që lulëzon në zonën më të gjerë që rrethon mjediset e universitetit mund të ketë pasoja negative vetëm për funksionimin e AUEB”, shtoi në deklaratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: