Në fshatin Sopot të Bulqizës banon familja Keta. Historia e tyre ishte në foks të emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” këtë të premte. Kryefamiljari Bashkimi është 61 vjeç, ai banon në këtë fshat me gruan Dritën dhe Ernestin 14 vjeç. Banesa e tyre është kjo kullë e vjetër e cila është bërë e pabanueshme prej dy vitesh, por tërmeti i 21 shtatorit e ka bërë krejtësisht të pabanueshme. Kulla është shkatërruar e gjitha duke i lënë në qiell të hapur e në mëshirë të fatit.

Familja, e cila jeton në varfëri ekstreme ka përfituar një çadër që e ka marrë nga Bashkia e Bulqizës kur ra tërmeti i shtatorit. Çadrën e kanë vendosur bashkë me disa llamarina në sheshpushimin e shkallëve të jashtme. Kur i takuam në një ditë të ftohtë me shi Drita tha se banesa brenda është e shembur, ajo ka nxjerrë sobën jashtë për të gatuar.


  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Këtu kam vënë edhe dy divanë, ishim jashtë kur ra tërmeti i fundit, brenda ka rënë gjithë muri. Ne nuk kemi as tokë, asgjë nuk kemi. Më parë jetonim brenda por ra tërmeti u dëmtua u shemb dhe kemi dalë. Nuk kemi asnjë kush këtu është acar, burri im është i sëmurë invalid, është i paralizuar, kemi KEMP-in e tij, ndihmë ekonomike marr 39 mijë lekë, kemi 2 vjet në çadër, vetë jam sëmurë shumë. Jam jo lodhur e mërzitur por ndonjëherë them nuk e dua më jetën Jam e këputur. Në dimër ditë e natë e mbajmë sobën ndezur, përtokë flemë. Kur bën acar burrin e fus në dhomën e rrënuar. Shkallët e katit të dytë janë shkatërruar, lartë nuk jetohet më. Burri ka dy vjet i paralizuar, Zoti bëri mrekullinë që e la”, -thotë Drita.


Bashkimi kryefamiljari i paralizuar tregon vështirësitë me lot në sy “Këtu rrimë në çadër, jemi mërzitur, nuk jetohet. Më mirë vdek se gjallë”, -shprehet ai. Gazetari i emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” Ferit Lika u thotë se ka ardhur në emër të Elvis Naçit dhe se duhet të bëhen gati për të lëvizur në një vend tjetër. Po ku do të shkojnë ata?
(BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb