Pronarët e rinj të Chelseat kishin detyrën e vështirë për të harruar Roman Abramovich, me të cilin blutë fituan dy Champions League. Përballë pamundësisë për të përputhur atë që miliarderi rus kishte arritur në fushë, Todd Boehly-Clearlake Capital vendosi të lërë gjurmë në tregun e transferimeve.

Askush nuk ka shpenzuar më shumë para se Chelsea, as në verën e vitit 2023 dhe as që kur Todd Boehly u ul për herë të parë në Stamford Bridge. Dhe krahasimi i ekipit londinez, për sa i përket investimeve, është më i drejtë të bëhet me shpenzimet totale të një lige sesa me atë të një ekipi specifik.

Që nga maji i vitit 2022, duke llogaritur si merkaton e verës të atij viti, ashtu edhe periudhat e transferimeve dimërore dhe verore të vitit 2023, skuadra londineze ka shpenzuar…më shumë se 1.1 miliardë euro! Duke marrë parasysh si transfertat ashtu edhe huatë, si dhe variablat e 28 korporatave të bëra në këto tre tregje, Chelsea ka bërë një investim të paprecedentë.

Shifra që e vendosin skuadrën e Londrës perëndimore përpara La Ligës spanjolle (1 miliard euro shpenzime nga 2022-2023) dhe pak më poshtë Bundesligës (1 miliard e 300 milionë euro). Gjatë periudhës së transfertave verore të përfunduar së fundmi të vitit 2023, klubet e Premier League thyen edhe një herë rekordin e transferimeve, duke arritur në 2.8 miliardë euro shpenzime, por Chelsea përfundoi përgjegjëse për 20% të investimit në fjalë.

Gjatë rrugës, klubi në pronësi të Todd Boehly ka bërë dy blerjet më të shtrenjta në historinë e Premier League. Moisés Caicedo, për 133 milionë euro (përfshirë variablat) dhe Enzo Fernández, për 121 milionë euro, zënë pozicionet një dhe dy në renditjen e nënshkrimeve më të shtrenjta në futbollin anglez.

Dhe me ardhjen e mesfushorit ekuadorian, skuadra londineze theu rekordin e vet të shpenzimeve, duke tejkaluar nënshkrimin e kampionit të botës të bërë në janar 2023.

Por blutë kanë bërë histori edhe brenda historisë së tyre. Në top 10-shen e blerjeve më të larta të Chelsea-t, gjysma ka ndodhur midis verës së 2022 dhe 2023. Moisés Caicedo dhe Enzo Fernández të lartpërmendur i bashkohen Mykhailo Mudryk (100 milionë euro ndërmjet fiks dhe variabël), Ëesley Fofana (80 milion €) Marc Cucurella (65 milion €).

Megjithatë, rezultatet nuk kanë qenë me ekipin. Thomas Tuchel u shkarkua në shtator të vitit të kaluar, Todd Boehly shpenzoi pothuajse 25 milionë euro për punësimin e Graham Potter dhe, pasi përfundoi sezonin 2022-2023 me Frank Lampard si trajner i përkohshëm. Në Stamford Bridge i kanë dhënë Mauricio Pochettino-s çelësat e projektit të shumëfishtë blu.

Gjithçka nisi me 16 operacionet e kryera gjatë viteve 2022-2023. Tifozët e Chelsea-t, të cilët sapo kishin fituar Ligën e dytë të Kampionëve në historinë e tyre në 2021 nën urdhrat e Thomas Tuchel, nuk mund ta imagjinonin kurrë që një investim kaq i rëndësishëm mund të çonte në rezultate kaq të dobëta.

Verën e kaluar, me Todd Boehly-Clearlake Capital si pronarë të klubit londinez, blutë shpenzuan më shumë se 280 milionë euro. 80 milionë euro të paguara për Ëesley Fofana apo 65 milionë euro për Marc Cucurella u duk një shpenzim i nevojshëm duke pasur parasysh largimet e Antonio Rüdiger, Andreas Christensen dhe Marcos Alonso.

Asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta. Shkarkimi befasues i trajnerit gjerman dhe parregullsia e përjetuar me ish-trajnerin e Brighton-it në stol, bëri që Chelsea të shpenzojë edhe një milion në merkaton e fundit të dimrit të 2023-ës.

Nëse në verë kishte tetë nënshkrime për më shumë se 280 milionë euro, në dimër kishte tetë të tjera të ardhura në Stamford Bridge në këmbim të 330 milionë eurove. Përveç shtesave miliona dollarëshe të Enzo Fernández dhe Mykhailo Mudryk, blutë shpenzuan 11 milionë euro për huazimin e João Félix.

Megjithatë, performanca e ekipit u përkeqësua në vend që të përmirësohej. Skuadra e Londrës perëndimore përfundoi sezonin 2022-2023 me Frank Lampard si trajner të përkohshëm dhe në pozitën e 12-të. Përveç se u la jashtë garave evropiane, Chelsea kishte pozicionin e saj më të keq në divizionin e lartë anglez që nga sezoni 1993-1994, kur përfundoi në vendin e 14-të.

Strategjia për 2023-2024 ka qenë disi e ndryshme. Në dritaren e tretë të transferimeve me Todd Boehly në krye të operacioneve të bluve, largimet kanë luajtur një rol të rëndësishëm në planifikim. Dhe ekipi londinez nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të balanconte llogaritë duke nxjerrë një kthim të caktuar financiar nga lojtarët e tij, në mënyrë që Fair Play-i financiar i UEFA-s të mos vinte mbi ta.

Në total, blutë kanë shitur 10 lojtarë, kanë huazuar shtatë të tjerë dhe pesë të tjerë kanë mbetur pa pagesë pas skadimit të kontratave përkatëse. Sigurisht, nevoja për të shitur nuk e ka privuar Todd Boehly nga vazhdimi i shpenzimeve. Më shumë se në dritaren e tij të parë të transferimit të verës si bashkëpronar i klubit nëse është e mundur.

Investimi në verën e vitit 2023 ka shkuar mbi 460 milionë euro dhe kur dukej se Mauricio Pochettino kishte tashmë skuadrën e tij të përshkruar, bordi blu pagoi gati 250 milionë në javën e fundit të merkatos së verës për Moisés Caicedo, Roméo Lavia dhe Cole. Palmer. Një shumë, 460 milionë euro, që e vendosi Chelsean mbi Al-Hilal saudit apo Paris Saint-Germain.

Tani mbetet vetëm që këtë vit nënshkrimet dhe paratë të japin performancën e pritur në fushë. Deri më sot, Chelsea e Todd Boehly ka më shumë nënshkrime (28) sesa fitore në Premier League (12).

I pyetur në një nga daljet e tij të fundit në shtyp për shpenzimet e më shumë se 1000 milionë eurove në një vit, Mauricio Pochettino e justifikon me evolucionin e përjetuar në këtë sport vitet e fundit:

“Futbolli i sotëm është ndryshe, ne trajtojmë numra të ndryshëm. 20 vjet më parë, nëse mendonim se kjo do të ndodhte, ndoshta askush nuk e besonte. Në ditët e sotme, mendoj se është normale që këto lloj parash të lëvizin, është një biznes i madh dhe nuk mund të ndalemi. Ne të gjithë përfitojmë. Ne jetojmë nga ajo që prodhon ky biznes.”

Trajneri argjentinas, si një përfitues i madh i investimit të Todd Boehly për të formuar një skuadër të nivelit më të lartë, pohon se “Unë nuk jam këtu për t’i dhënë mësime askujt. Bëhet fjalë për ekuilibrin. Chelsea shpenzon para por shet lojtarë. Sa herë që njerëzit vijnë në një klub, ata duan të zhvillojnë projektin dhe ne do t’i ndihmojmë ata sepse jemi profesionistë të futbollit që japim vizionin dhe këshillat tona. Është një situatë e veçantë, por klubi ka ruajtur për vite me radhë atë që ka bërë në të kaluarën”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb