Një tërmet i fuqishëm ka shkundur Greqinë dhe Turqinë pak minuta më parë.

Të dhënat paraprake nga Qendra Evropiane e Tërmeteve (EMSC) flasin për një tërmet me magnitudë 6.9 të shkallës rihter, që ka tronditur të dy vendet fqinje. Epiqendra raportohet se ka qenë në verilindje të ishullit Samos me thellësi 10 km.

Ndërkohë që në zonën e Militinit raportohet për dëme të shumta.

  • foto galeri

Sizmologu grek Gana tha se twrmeti qw goditi sot vwndin ishte me magnitudw rreth 6.7 rihter, i sipërfaqshëm dhe shkaktoi cunam në brigjet e Samos dhe Izmir.

Tërmet sipas historikut të pllakave tektonike normal, i pritshëm, tërmeti i fundit në të njëjtën  çarje ishte në 1904 me 6.8 rihter. Sipas historikut ishte tërmeti kryesor, që do ndiqet nga shumë lëkundje passizmike për disa javë me radhë.

Për shqiptarët e prekur në Turqi apo Greqi, nga lëkundjet e forta të tërmetit. Redaksia e News24 vë në dispozicion numrin: 00355 68 20 74 396

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: