Përbërësit

Për orizin:
Oriz për sushi
Ujë
4 lugë gjelle uthull Orizi
4 lugë çaji sheqer
1 lugë çaji kripë

Për mbushjen:
Fletë nori (algash)
1 kastravec
2 karota
1 avokado
Surimi
Salmon i tymosur
Wasabi
Salcë soya

Përgatitja
Orizin e shplajmë mirë për 2-3 minuta në ujë të rrjedhshëm. E vendosim për të zjerë në temperaturë të ngadaltë për 20 minuta. Në një tas trazojmë uthullën e orizit me sheqerin dhe kripën deri sa të shkrihen.

Orizin e zjerë e kalojmë në një tavë, e lëmë të ftohet pak, shtojmë masën me uthullën e orizit dhe presim të ftohet totalisht që të përdoret.
Kastravecin dhe karotat i presim në fije të holla. Gjithashtu edhe gjysmën e avokados.

Tapetin bambu e veshim me qese kuzhine(celofoni). Vendosim fletën nori me pjesën e shkëlqimit poshtë. Shtrojmë një grusht plot me oriz dhe e hapim në 3-4 e fletës, duke lënë pothuaj 1,5 gishta hapësirë në fund sipas gjërësisë së fletës. Vendosim mbushjen me kastravec, karota, avokado dhe salmon ose surimi, afër mesit. E rrotullojmë duke e ngjeshur, dhe kur vijmë tek fundi, pjesën që lamë bosh, e lyejmë me uthull orizi dhe e puthisim mirë. Për të prerë sushin, lagim thikën me ujë sa herë që e presim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: