Princi William dhe Mbretëresha bashkëshkorte Camilla nënshkruajnë deklaratën teksa Këshilli i Aderimit ka shpallur Charles Mbret.

Me zhvillimin e Këshillit të Aderimit, Princi i Uellsit ishte i pari që nënshkroi shpalljen, i ndjekur nga Queen Consort, Camilla.

Këshilli, i cili po transmetohet në televizion për herë të parë në histori, shpalli zyrtarisht Karlin III Mbret.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Mbreti Charles III është zyrtarizuar
Ceremonia u hap me njoftimin e vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II.

Zoti President i Këshillit Penny Mordaunt tha: “Zotërinjtë e mi, është detyra ime e trishtuar t’ju informoj se Madhëria e saj Më e Mëshirshme, Mbretëresha Elizabeth II, ka vdekur të enjten më 8 shtator 2022, në Kështjellën Balmoral”.

Mbreti Charles III u shpall më pas zyrtarisht si sovrani i ri i kombit, me shpalljen ende që do të vinte më vonë në ceremoni.

Kjo procedurë është konfirmimi zyrtar i Mbretit të ri, i cili do të mbërrijë më vonë në ceremoni.
Sipas traditës, Mbreti i ri mungonte në procese.

Kjo shënon herën e parë që gratë marrin pjesë në Këshillin e Aderimit, i cili më parë ishte një ngjarje tërësisht mashkullore.

Këshilli i Aderimit kalon në dhomën e fronit
Penny Mordaunt ka lexuar tetë urdhrat e këshillit që fillojnë ceremoninë formale, duke përfshirë drejtimin e gjuajtjes së armëve në Hyde Park sapo Mbreti Charles III shpallet më vonë në ngjarje.

Pjesa e parë e Këshillit të Aderimit tani ka përfunduar, me të pranishmit që kanë dalë nga dhoma në Pallatin e St James, duke lëvizur në dhomën e fronit.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

 

Pjesa e dytë e ceremonisë (BETIMI)

Në pjesën e dytë të ceremonisë, mbreti Charles u shpreh se në kryerjen e detyrës së rëndë që i është ngarkuar, së cilës u shpreh se do t’i kushtojë gjithë pjesën tjetër të jetës, kërkon udhëzimin dhe ndihmën e Zotit.

“Është detyra ime më e trishtuar t’ju njoftoj për vdekjen e nënës sime të dashur Mbretëreshës. Unë e di sa thellë ju dhe i gjithë kombi e ndjeni dhimbjen dhe mendoj se mund të them se e gjithë bota bashkohet me mua në humbjen e pariparueshme që kemi pësuar të gjithë.

Për sa i përket kësaj mbretërie dhe familjes më të gjerë të kombeve, pjesë e së cilës jemi, nëna ime dha një shembull dashurie të përjetshme dhe shërbim vetëmohues. Mbretërimi i nënës sime ishte i pashoq në kohëzgjatjen dhe përkushtimin e saj. Edhe kur jemi kaq të pikëlluar, ne jemi falenderues për një jetë besnikëri. Jam thellësisht i vetëdijshëm për këtë trashëgimi të madhe dhe për detyrat dhe përgjegjësitë e rënda të sovranitetit që më kanë kaluar tani. Në marrjen e këtyre përgjegjësive, unë do të përpiqem të ndjek shembullin frymëzues që më është dhënë në mbështetjen e qeverisjes kushtetuese dhe të kërkoj paqen, harmoninë dhe prosperitetin e popujve të këtyre ishujve, si dhe të sferave dhe territoreve të përbashkëta në mbarë botën. Për këtë qëllim, unë e di se do të jem i mbështetur nga dashuria dhe besnikëria e popujve, sovran i të cilëve jam thirrur të jem.

Në gjithë këtë jam thellësisht i inkurajuar nga mbështetja e vazhdueshme e gruas sime të dashur. Shfrytëzoj rastin të konfirmoj vullnetin dhe synimin tim për të vazhduar traditën e dorëzimit të të ardhurave trashëgimore, duke përfshirë pasurinë e kurorës qeverisë për të mirën e të gjithëve në këmbim të grantit sovran që mbështet detyrat e mia zyrtare si kreu i shtetit dhe kreu i shtetit.

Në kryerjen e detyrës së rëndë që më është ngarkuar, së cilës i kushtoj atë që më ka mbetur nga jeta ime. Unë lutem për udhëzimin dhe ndihmën e Zotit të Madhërishëm”, tha ai.

Pas betimit të mbretit të ri, ushtarët kryhen ceremoninë e përshëndetjeve me armë për monarkun e ri.

Pas përshëndetjes me armë, u zhvilluar një ceremoni të shkurtër me instrumente muzikorë në nder të Charles III.

Capture
Capture
Capture
Capture

Një nga vendimet e mbretit të ri, ka qenë shpallja e ditës së funeralit të mbretëreshës Elizabeth II, ditë pushimi kombëtar. Data kur monarkja do të përcillet për në banesën e  fundit, nuk është caktuar ende.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb