Nga: ZONJA KATERINA

1.5 kg presh
1-2 të verdha veze
1 gotë qumësht
1 kokërr limon
1 lgj niseshte
2-3 lgj gjalpë
Kripë, piper, majdanoz

Presim të bardhat e vezëve pjerrtazi në gjatësi 2 cm dhe i vendosim në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe i lemë të marrin valë. Pasi preshi të jetë zjerë e largojmë nga tenxherja me kullesë dhe tek lëngu shtojmë vezët e rrahura me lëng limoni dhe qumësht. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper, shtojmë më pas preshin dhe gjalpin, e lemë 5 minuta të tjera në zjarr dhe më pas e servirim spërkatur me majdanoz të freskët. Këtë recetë mund ta shoqërojmë me pilaf ose polentë.

(Vila24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb